Seminář o běhání se psem a společný výběh pro začátečníky 12.8.2018

12.08.2018

POZVÁNA K POŘÁDÁNÍ SEMINÁŘE... 

S Luckou Lidajovou, zakladatelkou psí školy DOGARDEN, máme velice přátelský vztah. Dříve nám předávala své noseworkové znalosti. Tak se stalo, že jsem byla požádána, zda bych na oplátku nepředala trochu canicrossového entusiasmu šumperským nadšencům, kteří u ní povětšinou trénují. Upozornila jsem Lucku, že nemám žádné trenérské zkoušky ani licenci, a tak jim mohu předat pouze své znalosti a myšlenky. Lucka souhlasila a tak jsem se začala poctivě připravovat. ;-) 

Teorie vs. praxe

TEORIE

V rámci 2hod teorie jsem se snažila dotknout všech důležitých témat, která ke canicrossu patří. Pečlivě jsem se celý týden připravovala a chystala si materiály, aby seminář proběhl dle mého nejlepšího vědomí a svědomí. :-)

V teoretické části jsme se věnovali těmto tématům: 

 1. co to vlastně ten canicross je :-) 
 2. pro koho je canicross vhodným sportem, motivace člověka vs. motivace psa 
 3. výběr a důležitost správného a dobře padnoucího vybavení 
 4. povely potřebné pro canicross
 5. na co myslet před prvním zapřažením 
 6. rozklusání a rozcvička člověka i psa (warm up) 
 7. běh se psem jako takový (zásady správného a bezpečného canicrossu) 
 8. možnosti pestrého tréninku :-)
 9. zklidnění, pasivní protažení (cool down) 
 10. rozdíly mezi tréninkem člověka a psa :-)
 11. alternativy canicrossu (plavání se psem, dogscootering, bikejoring) 
 12. a mnoho dalších :-) 

PRAXE

Ve 2 skupinkách po 3 účastnících jsme se také společně proběhli. Skupinky jsem rozdělila s ohledem na bezpečnost a pokročilost zúčastněných. 


Při společném výběhu jsme se zaměřili na: 

 1. výběr vhodné trasy pro první běhy
 2. rozklusání, rozcvičení psa i člověka 
 3. správné nastavení vybavení 
 4. zásady bezpečného startu
 5. tahání řetězů 
 6. trénink předbíhání a bezkontaktního míjení psů 
 7. intervalové starty 
 8. hromadné starty 
 9. zatáčení do stran + povelová technika
 10. PŘEDEVŠÍM KVALITNÍ A PŘESNÉ ODMĚŇOVÁNÍ A MOTIVACE PSA :-)
 11. zklidnění, cool down 
 12. pasivní protažení po tréninku


Jak se seminář líbil účastníkům? 

Protože mám ráda zpětnou odezvu, zeptala jsem se účastníků semináře, jak se jim líbil...

Na Verčin seminář o běhání jsem se přihlásila z toho důvodu, že jsem se chtěla dozvědět něco více o canicrossu z pohledu někoho, kdo velmi úspěšně zdolává závody a kdo canicrossem jak se říká "žije". Seminář předčil má očekávání. Verča nám tento sport přiblížila ze všech stran. Můj hlavní poznatek ze semináře byl ten, že při canicrossu bychom měli dbát na sportovní přípravu nejen psa, ale i sebe a že je důležité vždy psa i sebe rozcvičit, po běhu vychodit a protáhnout. Verča nám přiblížila důsledky užívání špatného, nepadnoucího vybavení a hlavně nás poučila o tom, jak vypadá to správné. Kromě svých zkušeností nám Verča také předala rady ohledně zdravotní prevence, té psí i naší, což mi připadalo velmi důležité a prozíravé. Praktickou část si užili nejen psi, byla to fakt zábava a hodně jsme se u ní nasmály. Za náš největší úspěch považuji hlavně to, že Verča nás s Oddiem naučila správně startovat, protože tahat už umíme Určitě bych neváhala se přihlásit na další seminář s Verčou!

LENKA PAŘÍZKOVÁ, ODDIE

A jak se líbil seminář mě?

Bylo nesmírně nabíjející vidět pokroky všech lidí a pejsků, pokud vezmu v potaz, že 3 ze 6ti zúčastněných žen před seminářem tvrdily, že jejich pejsci určitě tahat nebudou. Na konci semináře totiž tahali všichni chlupáči jako malí profíci. Doufám, že jsem všem předala především chuť do společné práce s jejich chlupáči, namotivovala je a zavázala se ke konzultacím s čímkoliv týkající se canicrossu, co by v budoucnu potřebovaly. :-) 

Padla také myšlenka, zda bychom za nějaký čas neudělali trochu intenzivnější seminář plný rozmanitých tréninků... Je tak možné, že se do Šumperku ještě vrátím. ;) Přeji všem zúčastněným, ať Vám to běhá a děkuji Lucce Lidajové DOGARDEN za organizaci semináře.