POŘÁDALI JSME - dubnový canicrossový kurz

13.05.2019

Na měsíc duben jsem připravila první komplexní měsíční canicrossový kurz složený z jedné lekce teorie a 8 praktických canicrossových skupinových výběhů. Idea byla jasná - během měsíce přivézt lidi k běhání se psy tak, aby si jej zažili tak, jak má správný canicross vypadat a aby si mohli dále trénovat sami dle svých potřeb. Z počátku jsem si nebyla jistá, zda se kurz vůbec naplní, ale před jeho začátkem bylo 5 přihlášených a tak jsme se pustili do pomalé a trpělivé práce s poměrně náročnou skupinkou z celých východních Čech. :-)

1 lekce teorie

Teoretickou lekci jsme spáchali ve výborné waflárně Waffle Cafe Náchod. V přátelské atmosféře jsme si s účastníky povídali o tom, co canicross je, jak by měl vypadat, co je k němu potřeba, jak se na běh připravovat, probrali jsme zahřátí a rozcvičku člověka i psa před během, typy tréninků a nácvik jednotlivých situací, se kterými se můžou na závodech či v tréninku setkat, dále zklidnění po doběhu, protažení člověka i psa. Během povídání jsem se seznamovala se členy a pomalu si dle jejich vyprávění oťukávala i jejich pejsky. :-)

8 praktických canicrossových výběhů

No a po nutné lekci teorie se začalo běhat. Na kurzu se sešla velice komplikovaná skupina "citlivých" pejsků. 4 psi samci, z nichž 3 byli, bohužel, velice reaktivní a 1 fenka. Nedokážu si představit, jak by dopadli takovíto pejsci na trénincích, kde by trenér nerespektoval jejich reaktivitu a individuální přístup. 

PRÁCE SE STRESEM A PŘÍSTUP DLE ZÁSAD POZITIVNÍ MOTIVACE

Majitelům jsem představila svůj koncept tréninků a práce s reaktivními canicrossovými psy bez pozitivních trestů, který si myslím, že jako jediný má šanci na úspěch. Všichni účastníci se během kurzu zlepšili především ve čtení chování svého psa. Naučili se předvídat situace, pracovat se vzdáleností, tempem a časem při předbíhání, délkou vodítka. Ale především všichni pochopili, že pozitivně trestat reaktivního psa zkrátka nemá smysl. Na našem kurzu jakékoliv pozitivní tresty neměly místo (a na mých lekcích ani mít nebudou). Všichni majitelé kurz absolvovali a dále nechám zcela v jejich režii, zda-li se jim můj přístup líbil či ne. :-)