Manmat canicross okolo Hradce

09.09.2018

8.-9.9.2018 jsme si zajeli jen kousek na závody Manmat canicross okolo Hradce pořádané SK děti severu. Dvoudenní záležitost na pláži u rybníku Biřička se většinou koná každý rok 1. nebo 2. zářijový víkend, letos již podvanácté. Motem této akce nejsou snad ani musherské závody jako takové, ale legrace a zábava pro celou rodinu. I proto během prvního dne probíhá KidBikeOkoloHradce - závod dětí na odrážedlech, canicross pro celou rodinu a poté nedělní Vlastíkovo plavání, kterého jsem se neměla v plánu účastnit, ale nikdy neříkej nikdy. :-)

V pohodičce na Biřičce...

ZÁZEMÍ

Na Biřičce je pohodové zázemí. Parkoviště pro kamiony, kde se dá v případě potřeby bez problémů přenocovat. Stany se dají rozložit dole na pláži, kde je zároveň i kiosek s občerstvením. K vodě na smočení psů je to všude co by kamenem dohodil. Na pláži je také dostatek místa pro diváky, kterých by na tak pěkném závodě mohlo být i více... My pro tentokrát využíváme toho, že máme závody za humny a večer odjíždíme chrnět domů... 

TRAŤ

Čekala na nás trať dlouhá 4,3km, kterou známe z loňska a tak jsme si jí pro tentokrát, i přes dostatek času, nebyli projít. ;-) Zhruba 2km mírně nahoru, zbylé dva to samé ale dolů. Hradecké lesy jsou krásné a tratí v nich je nespočet, proto mě potěšila slova Dušana Erbse, že pokud bude mít pro příští rok čas, zkusí trať pozměnit. ;-) 

KOLA, KOLOBKY, BĚŽCI SE PSY

V Hradci jsou k vidění každoročně bikeři se psy, koloběžkáři s jedním nebo dvěma psy a nakonec  i běžci. Kategorie bikejoring a scootering startují první den intervalově a druhý den gundersenovou metodou (tzv. stíhačka). Canicrossaři startují oba dny hromadným startem, muži a ženy zvlášť. 

Den první...

JAKUB DOBÍHÁ NA KREV...

Po doběhu se chvilku vydýchává. Smočí Riminku a začíná mu být špatně od žaludku. Je bledý a nevypadá vůbec dobře. Nakonec ale jde a pomalu to rozchodí. Ani já se necítím plná energie. Je vidět, že na startování ve večerních hodinách nejsme zvyklí... Jdeme se vyklusat, protáhnout, napojíme pejsky a frčíme se smečkou domů a přichystat se na druhý den. 

Abychom měli kde zaparkovat, vyrážíme na registraci na 10hod. Zde se dozvídáme, že startovat budeme až v 17:20, takže celý den prozevlujeme se psy u vody... K obědu si dáme gulášovku s chlebem, no a potom na pláži pod stromem pětadvacet... Přes den se teplota šplhá na něco kolem 25°C. Do startu nic moc nesníme, žaludek máme stažený a po tělech chceme nějaký výkon... Hromadný start nám vychází v obou kategoriích překvapivě dobře. Množství kolem 10ti lidí na startu je podle mě tak akorát, přirozeně seřazeni tak ve 2 řadách, ideální stav. Nikdo nikoho neštípe, nerve, pouze za sebou slyším nějaké usměrňování psů... Psi krásně pracují, jen v posledních metrech moc nechápou, proč už se neběží do vody ale přes cílovou čáru. S výkony pejsků jsme nadmíru spokojení, s celkovými časy také. Závod běžíme dle našich představ a výsledky tomu odpovídají. ;-)

Den druhý... 

V neděli starujeme dopoledne, což nám více vyhovuje. Navíc je o pár stupňů chladněji a tak i psi pocitově běží lépe, přestože časově to neodpovídá. ;-) Na většině závodů to tak bývá a míváme o něco horší výsledky, může za to především únava z předchozího dne... 

Vlastíkovo plavání

Protože jsem celé léto hodně trénovala plavání s Lexem i na postroji a sedáku, po nedělním hlavním závodě se rychle přihlašuji ještě na vlastíkovo plavání. Alespoň si užiju trochu té atmosféry, navíc voda přece působí regeneračně na pohybový aparát, že? :-)  

Trať je dlouhá zhruba 170m. Do vody se první pouští ženy se psy, následované muži se psy. Lexovi dávám vestu a do tlamky tenisák. Jinak totiž během plavání štěká a vylohní zhruba půl rybníku. :-D 

Taktiku nenechávám náhodě a z plaveckým stylů volím prsa (ono taky nic moc jiného neumím, že :-D ). 

Je jedno kolikátí jsme. O to tu totiž vůbec nejde. Lex krásně plave dopředu, bez nejmenších problémů. Letní příprava, jak je vidět, proběhla jak nejlépe mohla a já si užívám společná tempíčka. Vlastíkovo plavání si užívám možná více než celé 2denní závodění na Biřičce. ;-)

Celkové výsledky

VERČA S LEXEM - 2.místo/8 v kategorii ženy se psy nad 20kg 

Jediná žena, kterou jsme za víkend nezdolali, byla neskutečná Káťa Bluchová. Prakticky o každou vteřinku jsme ale zápolili se skvělou Adri Švecovou a její Bezinkou. 

​JAKUB S RIMI - 3.místo/8 v kategorii muži se psy nad 20kg

Jakub si stanovil svoje osobní cíle a ty si za víkend splnil, takže přijel domů unavený, ale spokojený. 

KLUBOVÉ FOTO.. 

Naše nové klubové dresy splnily svůj účel a tak rychleji členy Musher klub Český Ráj poznávám mezi zúčastněnými. Na závěr závodů páchám společné foto těch, kteří ještě vydrželi na vyhlašování i tombolu. :-) 

Děkujeme pořadatelskému týmu SK Děti severu a za rok na Biřičku určitě zase rádi přijedeme. :-) 

Autoři fotografií: Petr Fochler, Radek Sedlák, Justý Brndiarová