ECh IFSS Nybro, Sweden

30.10.2018

Začínám psát tento článek a nevím, kde začít... Za poslední měsíc se toho u nás událo tolik, až se nechce věřit... Sotva jsme se doma ohřáli z výletu do polského Lubieszówa na ICF 2018 a ani ne za 14 dní máme vyrážet do švédského Nybra na evropský šampionát dle IFSS

Já za to nemůžu, byl to Jakubův nápad! :-D Přihlásil se, aniž by mi doma něco řekl. Pak čekal, jak to dopadne s přihláškami a před jejich uzávěrkou mi řekl: "když už se nemůžeš přihlásit, mohla by jsi jet jako teamleader". :-D 

JÁ A TEAMLEADER??? 

Samotnou by mě taková myšlenka nenapadla, ale když vás do toho společně s Jakubem postrčí ještě i Šimon Cipro, je jasné, že o zábavu nebude nouze... Tak já se tedy přihlásím, ale jedině se Šimonem, no a jsme i vybráni. Začíná pro mě nový úkol. Takže protože jsem puntičkář a všechno chci dělat prostě dokonale, trávím snad veškerý svůj volný čas  po příjezdu z Polska až do odjezdu do Švédska pročítám pravidel, zjišťováním informací pro závodníky, administrativou a psaním emailů. Do toho mě pravidelně někdo přes den bombarduje dotazy na to, co včera všichni dostali v mailu. :-D Jakub vedle mě denně usíná kolem 22hodiny a já do noci straším na internetu. Ráno brzo vstávat, odtrénovat psy, hurá do práce, večer odtrénovat sebe a zpátky na internet... Vyzvídám, od koho se jen dá, na co se mám připravit, takže nejen že jsem bombardována dotazy já, ale bombarduju i jiné, přičemž Šimon mě neustále uklidňuje, že to bude absolutně v pohodě. :-D 

Zkrátka chci, aby všechno probíhalo bez komplikací. :-) 

BUDU ZÁVODIT, NEBUDU ZÁVODIT, BUDU ZÁVODIT?

Dokud byla obsazená všechna 3 místa pro závodící holky, nenapadlo mě se přihlásit jako závodník. Papírově jsem z nich byla stejně nejslabší a pouze bych způsobila to, že by kvůli mě holky musely do Abertam na nominační závod, kde bych stejně nejspíše skončila 4. Stalo se ale to, co by mě nenapadlo, že se jedna z nich zraní a její místo se uvolní. RADOST, jdu se přihlásit! Hned vzápětí SMUTEK, nejde to (vzhledem k teamleaderským povinnostem a navíc už jsou uzavřené přihlášky)... Škoda, podívám se na tak velký závod, kde si nezaběhám, Jakub ví, jak mě to mrzí... Mezitím uplyne pár dní... IFSS povoluje dodatečné starty nad limit a jak zabředám do TL povinností, najednou nevím, zda závodit chci nebo ne. Ta možnost tu je, ale já mám obavy - zvládnu to všechno, neukousnu si moc velké sousto??? Doma si píšu seznam pro a proti, Jakub ho čte a řeže se nad ním smíchy, rozhodnutí nechává na mě. Nakonec mě nejvíc postrčí slova chovatelky Martiny a podpora taťky.

Jedním z důležitých proti byla finanční stránka, na což mi Martina i taťka říkají: "Prachy budou, my nebudem." 

Tak razíme na cestu...

Do švédského Nybra nás čeká několika hodinová cesta po polských cestách (snad tomu u nich neříkají dálnice), německých dálnicích (ty podle toho vypadají), 6hod trajektem z Rostocku do Trelleborgu a závěrečné 4hod Švédskem. Když vidím chlapy, jak 10minut před odjezdem něco pájí u auta, polívá mě pot, protože mi je jasné, že možná ani nevyjedeme. Ale nic není tak zlé. Cestu s karavanem zvládáme tentokrát mnohem lépe. Naložíme ho už doma vším možným, je stabilnější při jízdě a v autě vezeme prakticky jen psy. Plavbu máme klidnou. Na palubě potkáváme část Fitmin týmu, ke kterým se přidáváme. Mořskou nemoc měl asi jenom Lexuš, který si v autě v noci ublinknul.  Po vylodění ve Švédsku jedeme ukázat smečce moře. Holky se na tu spoustu vody moc netvářily, ale Lexovi slaná docela chutnala. :-D 

24.10.2018 ZAHAJOVACÍ CEREMONIÁL

Aby mohl být šampionát oficiálně zahájen, v centru Nybra probíhá vlajkový průvod. Vzhledem k tomu, že stakeout je vzdálen od centra 40minut pěšky, valíme na kole a kolobce, někdo autem. Procházíme centrem Nybra až na náměstí. Zde je každý stát přivítán svou státní hymnou. Nakonec malý nealkodrink a jdeme se chystat na první závodní den. ;-)

Šampionát může začít...

Zábava začíná, 3,2,1,go!

Disciplíny CANICROSS a BIKEJORING - ČTVRTEK A PÁTEK 25.-26.10.2018

TRAŤ 

Jedním z důvodů, proč jsem chtěla v Nybru běžet bylo to, že ta trať je prostě boží. Zvlněná, kopečky nahoru i dolů, pořád nějaká zatáčka, žádné dlouhé nudné rovinky, zkrátka 4,6km uběhne ani nevíte jak. To je to, co nás baví. ;-)

Trať i závod samotný jsou prostě parádní... Konkurence je těžká, Skandinávci totiž nejezdí na ICF, na kterém jsme byli před 14ti dny, ale pouze na akce konané IFSS jako tady ve Švédsku. 

JÁ S LEXEM - 16.místo v kategorii canicross elite women

Bylo to náročné soutěžení. Lexuš byl určitě a jednoznačně nejrychlejším tralalákem a to mě hřeje u srdce. :-) Vždyť jemu přece nezáleží na tom, kolikátý doběhl. Občas si to musím připomínat, aby mě to vrátilo na zem. Běží jen proto, protože si to přeju já a má to rád ;-) Krásně pracoval, choval se naprosto vzorně, byl moc šikovný. Věděla jsem, že tento závod pro nás není o umístění, ale o získávání cenných zkušeností do budoucna a ty si z Nybra odvážíme. :-)

​JDEME NA TO... 

Závodní dny pro nás představují čtvrtek a pátek 25.-26.10.2018. Oba dny startujeme v 1min intervalech. První den dle rozlosovaného pořadí, druhý den dle nejrychlejšího času z prvního dne naskrz canicrossovými kategoriemi. 

Jakub se Shenzinkou dobíhají první den na 4.místě, já s Lexíčkem na 15.místě. Oba jsme spokojení, psíci krásně makali. Jdeme si odpočinout na druhý závodní den... 

JAKUB SE SHENZI - 4.místo v kategorii canicross elite men

Druhý závodní den v pátek se rozhoduje o medailích a Jakubovi se Shenzi ta bronzová o nějaké vteřiny uniká... Přesto si ale udrželi svou pozici z předchozího dne, kdy na ně závodník na 5.místě ztrácel pouze 2 vteřiny. Společně tak dokončili závod na krásném 4. místě. Jsem na ně moc pyšná a ačkoliv by si Jakub přál být třetí, je spokojený. Pro mě jsou to nejlepší evropští bramboroví šampióni. :-D 

MUSHERS DINNER

Na páteční večer je společně s večeří pro závodníky naplánováno i předávání medailí za první 2 závodní dny. A tak si s hrdostí vyslechneme českou hymnu za první místo Martiny Štěpánkové v canicrossu a Petra Krupičky v bikejoringu. ;-) My canicrossaři máme odbyto (samozřejmě až na nedělní štafety), takže budeme další dny držet palce ostatním závodníkům. 

Koloběžky, káry, štafety...

Sobota a neděle 27.-28.10.2018 scooter s 1 nebo 2 psy, a káry se 8, 4 nebo 6 psy. 

Neděli 28.10.2018 - štafety.

FANDÍME, FANDÍME

Během těchto dvou dní se na start postavila kategorie koloběžka se 2ma psy, kde jsme měli za českou repre největší zastoupení. Mám velikánskou radost, že tuto kategorii vyhrála Verča Navrátilová se svýma holkama Mapou a Toko a ukázala tak všem, jak jsou holky sehrané. Verča s Vaškem nám na závodech pomáhají se spoustou věcí, podporují nás a my jim za to děláme největší a nejoddanější fanklub. :-)

​TEAMLEADERSKÉ POVINNOSTI

V sobotu a neděli si odpočinu od běhání a trochu více mě zaměstnávají TL povinnosti. Podávám za českého závodníka jediný protest tohoto šampionátu, ve večerních hodinách jej jdeme přednést a znovu vysvětlit komisi rozhodčích. Protest je uznán s napomenutím. Během všech 4 dnů probíhají také dopingové kontroly ať už lidí nebo psů, takže se Šimonem asistujeme u nich. Dále pomáháme s překladem všeho, co je pro závodníky potřeba, chodíme na TL meetingy a informace z nich předáváme závodníkům, vyzvedáváme startovní čísla atd. :-) 

ŠTAFETY NA ZÁVĚR... 

Na závěr neděle se o poslední medaile poperou štafety. Štafety jsou pro mě největším adrenalinem za celé 4 dny. Stejně jako v Polsku na ICF jsou nejvíce divácky atraktivní a kolem trati tak stojí davy fanoušků. Za českou repre vysíláme do bojů dvě. První ve složení Jakub (CC), Jirka Suchý (SC) a Martin Klár (BKJ). Startuje se hromadným startem, ve kterém Jakub skoro zakopne o psa, ale až na toto zaváhání absolvuje svou část perfektně. Kdyby ale všichni slyšeli, co před startem říkal, nikdo by ho asi běžet nenechal. :-D Tohle ho bolí, tamto pne, achilovky špatný, je zmrzlý, ztuhlý, už nikdy nebude běhat atd. :-D Přesto ale dobíhá druhý hned za Benem Robinssonem (GB), který mu sice o zhruba 30s utíká, ale na třetího má Jakub zhruba stejně velký náskok. Předává mi Shenzu a běží předat štafetu Jirkovi. Stejně tak slouží i jako článek předávky mezi Jirkou a Martinem, který na kole štafetu dováží do cíle. 

No a cinklo jim to!!! Kluci si nakonec přes drobné problémy na trati doběhli/dojeli pro 3.místo, takže má Jakub se Shenzi doma další placku, tentokrát bronzovou!!! :-) 

Celý náš výlet do Švédska byl velké dobrodružství. Jsem ráda, že jsme zúročili trénink náš i psí, protože jsme mu hodně obětovali a tak bych chtěla zde na konci velkého švédského příběhu poděkovat za nás za oba, ne protože se to sluší, ale protože to tak cítím mnoha lidem: 
  • našim skvělým rodinám, kteří pro náš koníček mají pochopení a nikdy nad námi nezapochybovali
  • našim přátelům Hajdalákům, kteří stále věří, že můžeme dokázat nemožné 
  • Trenérovi Mílovi Vlčkovi za čas, který nám věnuje 
  • Verče Navrátilové a Vaškovi Vančurovi zkrátka za to, že jsou tu vždy pro nás 
  • Šimonovi Ciprovi za best úvodní lekci do teamleaderství, jakou jsem mohla dostat
  • a našim sponzorům a partnerům www.canvit.cz, www.originalbarf.cz, www.dogfitness.cz 

Autoři fotografií: Šimon Cipro, Veronika Navrátilová (Espvakci),  Kjell Ek, Stefan Andersson