3.týden

CO JE V ŽIVOTĚ RAFINKY NOVÉHO?

Z Rafky nám roste už velká holka. Co týden nám přibere cca 1kg, takže roste před očima. Venku už mi zvládá věnovat větší pozornost než z počátku, hraje se mnou spoustu nových her a stále pilujeme ty, které pro ní už nové nejsou. ;-) Panička už teda začíná být fest unavená, ale za chvilku odjíždí na pár dní na dovču, takže Shenzi a Rafka budou mít doma s pánečkem trochu punk! :-D 

1. Hot zone target - Rafinka poznala ve 3.týdnu nové cvičení. Učí se odpočívat na dece, kterou jsem jí vytřídila jako target se zónou odměn. Děláme samostatná cvičení, ale odměňujeme i jakýkoliv přechod deky, pobyt na ní, sednutí, lehnutí atd.

2. Sedni - Rafince jsem tento týden představila první povel, který se jí do života bude hodit a to sedni. Zkoušíme sedět v různých pozicích, odměňovat výdrž, ale i to, když se panička nebo ruka s pamlsky vzdálí a to vše v různých prostředích. Každý povel trénujeme formou hry, takže když se něco nezdaří, nestřílí se z toho. :-)

3. REINFORCEMENT ZONE (zóna odměn) - Rafince jsem představila nové cvičení a to je formování zóny odměn, kterou bych chtěla, aby měla především u pravé nebo levé nohy. Většina štěňat si automaticky předsedá směrem před člověka, ale v reálném  životě to není úplně vhodná pozice. Formování zóny odměn u jedné nebo druhé nohy je dobré cvičení pro základy chůze na vodítku, pozornostní cvičení atd.

4. TUGGING (hra s hračkou) - Rafinka se také naučila spoustu nových věcí při přetahování s hračkami. Už je schopná si hrát vždy jen s hračkou, kterou mám já v ruce, protože druhá hračka (mrtvá) je prostě nudná. Učí se, že hračka se nekořistní, ale nosí se zpátky k paničce, protože jenom potom hra pokračuje a taky, že přetahování je nejlepší způsob odměny, ať už jsme v jakémkoliv prostředí. 

5. CALL ONCE - velice důležitá je pro mě reakce na jméno u našich pejsků, takže s nimi často hrajeme hru call once a to nejenom doma, ale děkujeme všem našim kamarádům, kteří musí na Rafku juchat s námi. :-D

DŮLEŽITÉ: u všech her není důležitá naprostá preciznost a pokračování k další hře až tehdy, když je hra naprosto dokonalá. Principem je, abyste si užili zábavu se svým psem, trávili společně čas, poznali dobře sami sebe a i jeho a budovali společný vztah. :-)

6. POPRVÉ ZVLÁDÁME 2-3 KRÁTKÉ LEKCE V JEDEN DEN - velký rozdíl v pozornosti se projevil tím, že zvládáme i 2-3 krátké lekce v jednom dni, což je super hlavně pro mě.

7. 4 TLAPKY DO BEDÝNKY - Velký pokrok jsme udělaly v tomto cvičení, kdy panička pochopila, že má doma 11týdenní štěně a tak dělá lekce kratší a zábavnější, což se projevilo většími úspěchy. Aktuálně se tak v 90% pokusů Rafka trefí minimálně 3 tlapkami do bedýnky a po chvilce přidá i tu čtvrtou. :-)

No a stále pokračujeme v hraní her, které již máme rozehrané - collar grab game, restrained recallers atd. :-)