2.týden

S Rafinkou máme za sebou druhý společný týden. Občas mám pocit, že je to nejnadanější štěně na světě a občas je to prostě rozpustilé štěně, které bych nejraději prodala - že to jsou zvláštní pocity? Myslím, že nic neobvyklého. :-)

CO NOVÉHO PŘINESL DRUHÝ TÝDEN DOMA?

1. Přizpůsobení se režimu vetřelce - pro první týden pro nás bylo trochu těžké přijít na to, jaký režim je pro Rafku nejlepší v kombinaci s naší zaměstnáním a péči o dospěláky. Chtěla jsem s ní trénovat snad každou volnou minutu, aby nám nic neuteklo, ale opět zapomínám na to, že štěně není dospělý pes. Mám vypozorováno, že nejčerstvější mozeček má ráno. To je nejpozornější z celého dne, takže měníme náš rituál ráno chodit poznávat město na to, že minimálně některá rána se bude spíše cvičit. ;-) Vydrží mě aktivně vnímat cca 30minut, poté potřebuje odpočívat. Na prochajdě vydrží být tak aktivní a potom opět spánek. :-)

2. Odměny, aneb co ta holka vlastně chce - pro štěně se snažím vždy být co nejméně předvídatelnou a kombinovat co nejvíce typů odměn (slovní pochvala, pomazlení nebo dotek od paničky, pamlsky všeho druhu, přetahovací hračka). Během druhého týdne se mi podařilo vypozorovat, že nejosvědčenější klasikou, na které vyrostl i Lexíček, jsou prostě piškůtky a když potřebuju velký drive, přichází na řadu prostě syrové masíčko, žádné sušené. Aktuálně papá MIX BARF pro mladé psy https://www.originalbarf.cz/mixy-barf/mix-barf-pro-mlade-psy/.  Je to sice trochu nehygienická záležitost, když běháte v parku s rukou plnou syrového masa, ale nejvíce účiná. Večer to u nás tedy klidně vypadá tak, že místo papání do mističky se za večeři prostě cvičí. Ano, krutý život štěněte. :-D

3. ItsYerChoice (tvoje volba) - konečně jsem našla něco, co Rafinka opravdu chce a to je tedy její snídaně/oběd/večeře. No a protože v našem světě existuje spousta sebekontroly a pravidel, rozehrály jsme společně hru "tvoje volba". Dále se nám podařilo Rafince vysvětlit, že na jídlo se nevrhá jako divá zvěř, jak tomu bylo doposud, ale vzorně a slušňácky se sedí, až panička zavelí "jídlo, jídlo". 

4. ColarGrab Game (hra chytání za obojek) - hned během prvního týdne si mě Rafinka, bohužel, spojila s tím, že já jí chytám- tzn. odvádím od zábavy, dávám do auta atd., tudíž tato hra je pro nás naprosto stěžejní. Jeden by si řekl, taková kravinka, proč je potřeba to hrát? Ale pro mě je to jedna z nejdůležitějších věcí v životě psa. ;-) 

5. "4 tlapky do krabice" - první věc, kterou se nám cíleně podařilo nashapovat (aby to Rafinka vymyslela sama), bylo to, že se má do připraveného košíčku postavit všemi 4mi tlapkami. Jak se později ukázalo, byl to náhodný záchyt a jistota v tom určitě ještě není, ale máme před sebou spoustu času na tom pracovat, trávit společný čas a budovat společný vztah. 

6. "4 tlapky na čočku" - další věc, kterou se nám cíleně podařilo nashapovat (opět tak, aby si to Rafinka vymyslela sama). Čočku jí samozřejmě přidržuju. V tuto chvíli to není o žádném nasvalování, ale tréninku koordinace. O tom, že má i zadní nožky a je třeba si je uvědomovat.

7. Restrained recalls - přivolání je jedna z věcí, na které si naprosto zakládám. Takže trénink přivolání máme poměrně dost promakaný. Máme obodované rušivky a prostředí a dle toho chceme vézt trénink co nejvíce úspěšně. Přesto je třeba přivolání testovat i v jiných prostředích. Volací jméno: "Rafíííííííí"

8. Reakce na jméno - společně s hrou chytání za obojek pilujeme i reakci na jméno, kterou chceme mít perfektní. Proto na procházkách na štěn z počátku absolutně nemluvím jeho jménem, ale až tehdy, když si jsem na co nejvíce % jistá, že je situace taková, že mě Rafka bude vnímat. Reakce na jméno je věc, která se piluje dlouhodobě a my ji nepotřebujeme mít hotovou za týden pobytu doma. ;-)

9. Hra s hračkou - dále pilujeme společné hry s přetahovacími hračkami. Jedním z mnoha benefitů hry s přetahovacími hračkami je to, že při přtahování totiž vždy odměňujete psa vy a proto se pro psa zvyšuje vaše hodnota. U nás máme vyčleněné Rafinky dvě stejné nejoblíbenější hračky, se kterými si Rafka hraje jenom s námi a cíleně, pod kontrolou.

10. Vstup do dveří - věc, kterou si Rafinka více méně nashapovala sama. Před vchodem do dveří si slušné a vychované štěně sedne, až mu panička řekne: "Rafinko, okey" :-)

11. Socializace, socializace, socializace - samozřejmě s námi Rafinka chodí všude možně, ale není lepšího místa, než je Decatlon :-D Takový malý disneyland, pro štěně naprosto perfektní. Jediné, co tu chybí, jsou snad už jen eskalátory. :-D