1. týden doma (8 týdnů)

1. REAKCE NA JMÉNO -  Říkám to vždy všem majitelům v práci a samotná si to musím jako ostuda připomínat. Bohužel, štěňátka se opravdu nerodí s tím, že vědí, jak se jmenují. Reakci na jméno chceme mít perfektní, takže s ní začínáme pouze velice opatrně. Proto ráda využívám na volání prcka to, jak svolával chovatel štěňata ke krmení v prvních týdnech doma jako přivolávací signál. Proto mě nejčastěji uslyšíte volat "kuci, kuci, kuci" nebo "tady, tady, tady" atd. 

2. PRO ŠTĚNĚ NEJSTE JEDINÍ NA SVĚTĚ - Rafinku máme doma pár dní a tak nějak předpokládám, že jsme pro ni s Jakubem jediní na světě. Opravdu? Těžko. Sice nás párkrát samozřejmě viděla na návštěvě, ale spíše vídala své chovatele Vaška a Verču. Jinak byli v jejím životě doposud převážně jiní pejsci a návštěvy. Takže návrat na zem, především pro mě. Že je nejlepším řešením vždy přijít za námi a s námi ťapat po celý život jí musíme neustále dokazovat a přesvědčovat o tom. :-)

3. ZÁKLADY HRY S HRAČKOU - Čemu se ale určitě můžete věnovat jsou základy společné hry s hračkou. Budete potřebovat dvě stejné přetahovací hračky z fleecu nebo jiného měkkého (pro štěně příjemného) materiálu. Budete potřebovat slovní označení pro začátek hry (Rafinka se připraví) a pro ukončení (hotovo, konec). Nejprve použijete první frázi, rozehrajete společnou hru a v prvním týdnu můžete začít učit výměnu hraček (hraje se vždy s tou, kterou máte vy v ruce) a v případě, že bude tato mise úspěšná, můžete začít s hrou vítěz atd. 

4. NABITÍ MARKERU - Při výcviku pozitivní motivací máme se psy jasně domluvené signály, díky kterým si během tréninku jasně rozumíme. Jedním z těchto signálů je použití markeru, který zjednodušeně psovi říká "teď jsi to provedl správně a dostaneš za to odměnu". Markerem může být nejčastěji klikr nebo slovo. Trénink pak probíhá tak, že marker tzv. "nabijete". Uděláte pár velice krátkých tréninků, kdy psovi vytvoříte asociaci marker=přijde odměna. Zjednodušeně to tedy vypadá tak, že máte pozornost štěněte. Kliknete (řekněte slovo - např. TEĎ) a štěně odměníte a takto několikrát za sebou v rámci jednoho velice krátkého cvičení. 

5. POZORNOSTNÍ CVIČENÍ - Pokud máte doma již dospělého pejska, který vydrží cvičit v řádech minut, pak se štěnětem se vraťte na zem a to hodně. Pozornost takového 8mi týdenního štěněte vydrží doma tak 30s-1min, venku je to doslova několik vteřin. Bavíme se o málo rušném prostředí doma, venku mírně rušivějším. 

6. OČNÍ KONTAKT - Prvním ze základních cvičení je formování očního kontaktu, kterým mi do budoucna pes říká: "jsem připraven". Proto během prvních kraťoučkých domácích tréninku shapujeme právě oční kontakt v kombinaci s pozorností.  

7. SOCIALIZACE NA VNĚJŠÍ PODNĚTY - Věc, kterou snad není nutné opakovat je to, že ve věku 8-12 týdnů je velice důležité socializační období, kdy byste měli štěněti představit co největší množství podnětů, jaké zvládnete. V našem případě jsme zvládli např. autobusové nádraží, vlakové nádraží, kamiony, benzinku, veterinu, křičející děti, osoby s deštníkem, nákupníky košíky u velkoobchodu, cyklisty, kočárky, motorky, štěkající psy, chrochtající psy). To vše samozřejmě ne v jeden den, ale postupně. :-) 

8. HRY NA SCHOVÁVANOU - Už od malička chci, aby si mě štěňátko hodně hlídalo, takže se mu snažím schovávat na takových místech, kde vím, že nemůže utéct někam do cesty atd. a můžu ho potajmu sledovat, co dělá a jak se chová, když jsem schovaná.

9. PANIČKA JE TO NEJLEPŠÍ NA SVĚTĚ - během prvního týdne a těch následujících se štěňátku snažím vysvětlit, že ta největší zábava je prostě u paničky. Takže mě můete slyšet zběsile juchat, výskat, pištět atd. Kolem štěněte poskakovat, honit se kolem stromu, schovávat se v trávě apod.

10. UČENÍ SAMOTY (aneb KLECOVÉ HRY) - už od malička učím klec formou taretu a zóny odměn. Pomocí shapingu je to trochu běh na delší trať a bohužel není v mých možnostech si vzít alespoň na první týden s prckou doma dovolenou, takže pokud to nejde jinak, pro tuto chvíli spinká s Lexíčkem. Využívám tedy učení pohledem/odkoukávám od ostatních psů a snažím se vytvořit asociaci, spinká-li Lexíček, měla bych si taky lehnout. No a to se mi daří, neb vždycky, když chci malou vyvenčit po 3 hodinách, tak vypadá, že spinkala ještě dost málo a další hoďku by si ještě dala. :-D